AKP’li kurmaylar, ‘itiraz etmiş’: Yurt dışı çıkış harcı 3 bin lira olmayacak 

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 150 liradan 3 bin liraya yükseltilmesini önerdiği yurt dışı çıkış harcı fiyatına AKP’den itiraz geldiğini, “en fazla 1000-1500 lira olmasının teklif edildiğini” yazdı.

Yurt dışı çıkış harıcının 150 liradan 3 bin liraya yükseltilebileceğine yönelik tartışmalar “seyahat özgürlüğü kısıtlamasını” da beraberinde getirdi. Yeni vergi paketinin en çok tartışılan konularından olan yurt dışı çıkış harcı için önce ortaya atılan meblağ 1500 idi, daha sonra GİB’den 3 bin lira önerisi geldi. 

Türkiye gazetesinin haberine göre; GİB’in önerisine itiraz eden AKP yönetiminin, harcın en fazla 1000 veya 1500 lira olmasını istediği belirtildi. Rakam konusunda son karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yapılacak değerlendirmeden sonra verilecek. AKP kaynakları, harcın 3 bin lira olmayacağını belirtti. 

Yurt dışı çıkış harcının 1.500 lira olması durumunda, 2023 yılında yurt dışına çıkış sayıları dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, bir yılda Hazine’ye 13 milyar lira civarında bir kaynak girişi olacağı belirtildi. 2022 yılından bu yana uygulanan 150 liralık yurt dışı çıkış harcının 15 lirası TOKİ’ye aktarılmıştı. Yeni harç miktarı kapsamında TOKİ’ye aktarılacak miktar Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x